Foto:
Gjertsen, Karl Ragnar /
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Etasjeovn, Næs, IOSE 1836
Foto:
Gjertsen, Karl Ragnar /
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Foto:
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Om objektet
- Betegnelse:
-
Etasjeovn, Næs, IOSE 1836 (Betegnelse)
- Historikk:
-
Produksjon:
1836 (INN)
Produsent, sikker: Næs Jernverk
-
Bruk (Ovnen er kjøpt i Valle, og Espetveit er eneste gård på E i Valle. Identifisering av første eier er basert på dette, og bygdebokas opplysninger om at et av brukene på gården i 1836 hadde en eier der initialene IOS passer.):
1836
Brukssted, sikker: Norge, Valle
- Motiv:
-
Flettebord/ rosett/ palmettmotiv med små blad./ dukatbord.
- Beskrivelse:
-
Ovn, Næs Verk. a) Rosett. Diam.11,7. b) Rosett som a). Diam.11,7. c) Rektangulær plate med flettebord rundt kanten og rosett i hvert hjørne. Pm. et 27 cm. høyt palmettmotiv med små blad. I de to øvre hjørner rosetter. 58 x 33,2. d) Plate med hull for ovnsrør. 50 x 28,5. Flettebord rundt kanten med rosetter i hjørnene. Over hullet to rosetter, under hullet: 1 0 8 E 1836 , og et palmettmotiv. e) Plate som d), men en rosett istedenfor hullet, og uten bokstaver og årstall, bare et palmettmotiv under rosettene. f) Overstykke. H.67,5. B.65,6. Buede sider, halvsirkelformet åpning nederst, rettavsluttet oventil. Flettebord rundt kanten med rosetter i hjørnene. Rundt åpningen en dukatbord. Øverst et 5 6 cm. utstikkende rør. g) som f), men uten utstikkende rør, bare med åpning. h) Max Rektangulaer plate med halvsirkelformet åpning som dekker en stor del av platen. Flettebord rundt kanten med rosetter i hjørnene, dukatbord om åpningen. over åpningen en palmett med en rankevolutt til hver side og en rosett på hver side. H. 47,7. B. 70. i) Som h. j) Rektangulær plate dekorert med en stor fruktkurv i en oval dukatbord. Lang, diagonal sprekk. H. 58. B. 75. k) Som J. Som J, men en mindre sprekk. 1) Bnet smal plate. L. 72,5. B. 22,3. Dekorert med en slank bladstengel med sløyfe nederst. m) Som l). Sprekk diagonalt. n) Bunnplate. Total L 99, B. 41. Rektangulær plate med et bredt rektangulært spillbrett i forkant (20x35). o) Dør. H. 27. B. 23,1. Rektangulær dør med et firkantet stykke utv. avslått. p) Plate med to rektangulære åpninger. L. 74. B. 35,61 q) Dørkarm. Flettebord rundt kanten med rosetter i hjørnene,,2 rosetter øverst og oval plakett under med tekst: NÆS. r) Plate med skorejern. L. 79,8. B. 40,7. To rek- tangulære hull, i den ene kortende et skorejern med 14 små takker festet. L. 35,5. s) Rektangulær profilert ramme. 34,2x31. t) Bunnplater med to jernlister midt under. 32,8x30. u) Buet, udekorert plate med en brem langs hver kortside. L. 46. B. 28. v) Som u, men med brem bare langs den ene side. w) Som u, men mindre. L. 48. B. 23 x) Som v, men mindre. L. 48. B. 23.
Påsatt skjerding for kaffekjele ovr askeplaten.
- Innskrift:
-
Innskrift (Eiernavn og datering produksjon): IOSE 1836
-
Stempel/sign: NÆS
- Identifikasjonsnr.:
-
AAM.04899.a-x
- Eier:
-
Aust-Agder kulturhistoriske senter
Om museet
- Museum:
- Aust-Agder kulturhistoriske senter
- Museets nettsted:
- www.aaks.no

- Aust-Agder kulturhistoriske senter IKS (AAks) skal være en døråpner til fortid, samtid og framtid og et ledende fagmiljø for arkiv og museum.
AAks er takknemlig for alle henvendelser og tilbakemeldinger som kan hjelpe oss i arbeidet med å kvalitetssikre våre registreringer av gjenstander og fotografier.
- vel bevart, godt fortalt -
Relaterte artikler
Anbefal en artikkel fra Wikipedia
Automatisk genererte artikler fra Wikipedia
Ildsted
Et ildsted er en innretning der kontrollert ild kan gjøres opp for oppvarming, matlaging, belysning og annet, f.eks. husflid- og håndverksproduksjon.
Næs Jernverk
Jernovn
Jernovnen eller støpejernsovn ble trolig utviklet i Tyskland på 14- og 1500-tallet, og var teknologisk basert på støpejern.
Grue (ildsted)
En grue er et åpent ildsted for matlaging. Gruen har i sin form store likheter med peisen, og forutsetter som denne at bygningen har røykpipe. Mens peisen hører hjemme i stua, er gruen et ildsted for kjøkken og bryggerhus.
