Gryte • Bilde 1 av 3

Gryte


Om objektet


Betegnelse:
Gryte (Betegnelse)
Støpejernsgryte (Alternativt navn - Ikke-kontrollert betegnelse (overskrift))
Jerngryte (Presisert betegnelse)

Historikk:
Fra uthuset til Tingelstad landhandel på Kirkevold. Tingelstad Landhandel ble startet i 1885 av Anders Tingelstad (1860-1949). Sønnen, Nils Tingelstad (1898-1985) og datteren Magnhild Tingelstad (1894-1978) drev butikken frem til avviklingen i 1974. Aksesjonen inneholder både gjenstander fra husholdning og salgsvarer fra butikkens lager.
Bruk:
Brukssted, sikker: Gran, Tingelstad, Tingelstadbutikken, Kirkevold vestre, gnr/bnr : 132/7
Aksesjon:
1986

Beskrivelse:
Med tre ben og hank festet til to ører.

Identifikasjonsnr.:
HF-08228

Eier:
Hadeland Folkemuseum

Vis tilleggsinformasjon

Om museet


Museum:
Hadeland Folkemuseum

Museets nettsted:
www.randsfjordmuseene.no

Museet arbeider kontinuerlig med revidering og digitalisering av fotografi- og gjenstandsmaterialet i samlingene. Mengden informasjon knyttet til objektene varierer, og det tas forbehold om eventuelle feil og mangler. Dersom du mener noe er feilaktig eller du har utfyllende informasjon setter museet pris på en tilbakemelding.

Relaterte artikler


Anbefal en artikkel fra Wikipedia

Automatisk genererte artikler fra Wikipedia

Gryte

Gryte er et begrep som kan ha flere betydninger, eksempelvis:

Gryte (topografi)

Gryte, som topografiske begrep, betegner en avrundet forsenkning i terrenget. Begrepet kan brukes om alt fra en en liten grop som gir en lun og avskjermet plass for soling for en person eller to til et stort og markert fenomen, for eksempel Oslogryta.

Gausdal Landhandleri

Gausdal Landhandleri AS er Norges største byggevareforretning uten kjedetilknytning.[1] Selskapet ble stiftet i 1938.

Gryte (kokekar)

Gryte er et kar for tilbereding av varm mat på en komfyr, kokeapparat eller åpen flamme, i dag gjerne laget i rustfritt stål eller aluminium. Små gryter med langt skaft eller håndtak kalles også kasseroller.

Mogen Landhandleri

Mogen Landhandleri ligger ved Veggli utenfor Kongsberg og fungerer som museum.

© KulturIT

Vennligst vent...