Foto:
Telemark Museum
Sko
Foto:
Telemark Museum
Om objektet
- Betegnelse:
-
Sko (Betegnelse)
-
Se TGM-BM.1915.A-E (Alternativt navn)
-
Bunadsko (Alternativt navn)
-
Dufsesko (Presisert betegnelse)
- Historikk:
-
Produksjon:
1800
-
Aksesjon:
1915
- Beskrivelse:
-
Fra protokollen: e) sko med uthugget mønster og dusker
- Identifikasjonsnr.:
-
TGM-BM.1915:153.E
- Eier:
-
Telemark Museum
Om museet
- Museum:
- Telemark Museum
- Museets nettsted:
- www.telemarkmuseum.no

- Telemark Museum arbeider kontinuerlig med digitalisering og revidering av samlingene. Nye objekter vil bli publisert fortløpende. Katalogen er et resultat av ulik registreringspraksis gjennom tidene, og kvaliteten på de enkelte postene vil variere. Vi setter stor pris på tilbakemeldinger og opplysninger som kan hjelpe oss arbeidet med å forbedre informasjonen i vår database.
Relaterte artikler
Anbefal en artikkel fra Wikipedia
Automatisk genererte artikler fra Wikipedia
Sko
Sko er et lavt fottøy med såle av et fast materiale og et lettere overstykke som omslutter det meste av foten. Til forskjell fra tøfler og enkle sandaler blir sko vanligvis festet med snøring, remmer eller spenner. Sko skiller seg fra støvler ved at sko ikke når særlig høyere enn ankelen. Sålen er ofte av tykt lær, av tre, gummi eller plast, og overstykket av mykere lær, tekstil eller kunstmaterialer. Mange sko er bygd opp med en tå- og en hæl-kappe. Sko skal gi føttene støtte og et fast grep på forskjellig slags underlag når en står, går, løper eller klatrer, men også beskytte dem mot støt og holde dem tørre og varme. Sko brukes i likhet med annen bekledning dessuten som personlig pynt og for å markere sosial posisjon eller rolle.
Fottøy
Fottøy består av klær man bruker på føttene. Fottøy benyttes for å beskytte føttene, for å holde vann ute, for å gi bedre grep, eller som pynt. Mellom fottøyet og føttene benyttes sokker eller strømper, unntatt for sandaler og lignende. Håndverkere som lager og reparerer fottøy kalles skomakere. Fottøy blir i dag i all hovedsak industrielt framstilt.
Viking Fottøy
Viking Fottøy AS er en norskeid skoprodusent. Firmaet ble etablert i 1920 i Askim av Per Mathias Røwde. Viking Fottøy produserer hovedsakelig sko og støvler i vannavstøtende materiale slik som gummi og Gore-Tex.
Flippflopper (fottøy)
Flippflopper, også kalt flip-flops som på engelsk, kippkjapper (uttales og skrives også kjipp-kjappere), slippers, havaianas og annet, er enkle, billige sandaler som består av en flat såle med tåreim. Sålen er av plast, gummi eller lær og sitter på foten ved hjelp av en Y- eller U-formet reim som går opp mellom stortåa og resten av tærne og er festet i sålesidene. Slike sandaler ble opprinnelig brukt som strand- eller badesko, men er siden blitt en sommerlig fritidsmote som barn og voksne kan bruke også andre steder.
Alfa sko
Alfa sko (tidligere Alfa Skofabrik AS) er en norsk leverandør av fottøy. Alfa Skofabrik holder til i Mohagalia 1 på Jaren og eies av investeringsselskapet Katalysator.
