Foto:
Hadeland Folkemuseum
Skovle, tre-
Foto:
Hadeland Folkemuseum
Om objektet
- Betegnelse:
-
Skovle, tre- (Betegnelse)
-
Ause (Alternativt navn - Betegnelse som er brukt i eldre protokoller)
-
Meløse (Presisert betegnelse)
-
Melskovel (Presisert betegnelse)
- Historikk:
-
Aks. 36/86. fra uthuset til Tingelstad landhandel på Kirkevold. Tingelstad Landhandel ble startet i 1885 av Anders Tingelstad (1860-1949). Sønnen, Nils Tingelstad (1898-1985) og datteren Magnhild Tingelstad (1894-1978) drev butikken frem til avviklingen i 1974. Aksesjonen inneholder både gjenstander fra husholdning og salgsvarer fra butikkens lager.
I informantens oppvekst (f.1896) ble farin, kaffe, soda o.lign. oppbevart i skuffer av stål eller tre i butikken. Herfra ble det øst opp i papirposer og veid bak disk for kunden.
-
Bruk:
Brukssted, sikker: Gran, Tingelstad, Tingelstadbutikken, Kirkevold vestre, gnr/bnr : 132/7
-
Aksesjon (36/86
):
1986 (Innkomstår)
-
Annet:
1986 (intervju)
- Beskrivelse:
-
Et stykke. Utskåret håndtak
- Identifikasjonsnr.:
-
HF-08272
- Eier:
-
Hadeland Folkemuseum
Om museet
- Museum:
- Hadeland Folkemuseum
- Museets nettsted:
- www.randsfjordmuseene.no

- Museet arbeider kontinuerlig med revidering og digitalisering av fotografi- og gjenstandsmaterialet i samlingene. Mengden informasjon knyttet til objektene varierer, og det tas forbehold om eventuelle feil og mangler. Dersom du mener noe er feilaktig eller du har utfyllende informasjon setter museet pris på en tilbakemelding.
Relaterte artikler
Anbefal en artikkel fra Wikipedia
Automatisk genererte artikler fra Wikipedia
Gausdal Landhandleri
Gausdal Landhandleri AS er Norges største byggevareforretning uten kjedetilknytning.[1] Selskapet ble stiftet i 1938.
Mogen Landhandleri
Mogen Landhandleri ligger ved Veggli utenfor Kongsberg og fungerer som museum.
Wikipedia:Sletting/Gausdal Landhandleri
Artikkelen slik den står nå fremstår som ren reklame, og er antakelig opprettet av daglig leder i bedriften. Jeg har gitt vedkommende oppmodning om å dokumentere, men selv med dokumentasjon skal vi se kritisk på oppføringen. Bjoertvedt 15. apr 2010 kl. 21:59 (CEST)
